Gyakran ismételt kérdések
Minden, amit tudni akartál a hőszivattúról, de soha nem merted megkérdezni:
Mi az a hőszivattyú?
- Hogyan működnek a hőszivattyúk
Gázbojler cserét tervezek. Megbízhatóak a hőszivattyúk?
- Működnek a hőszivattyúk, ha kint fagy van?
- A hőszivattyúk hűtést is biztosítanak?
- Lakásban lakom, beszerelhetek még hőszivattyút?
- Felújítási és/vagy szerelési munkákat kell végeznem, mielőtt hőszivattyút telepítek az épületembe?
- Telepíthetők-e hőszivattyúk történelmi jelentőségű épületekbe?
- Padlófűtést kell beépíteni, hogy hőszivattyúm legyen?
- Zajosak a hőszivattyúk?
- A hőszivattyúk rendszeres karbantartást igényelnek?
- Növekszik az energiaszámlám, ha hőszivattyút szerelek be?
- Segít-e a hőszivattyú csökkenteni otthonom szénlábnyomát?
- Használhatók-e hőszivattyúk ipari és gyártási folyamatokban?
- Mennyi hőszivattyú van ma Európában?
- Hogyan határozható meg a hőszivattyú megtérülési ideje?
- Mennyire hatékonyak a hőszivattyúk?
- A hőszivattyúk biztosíthatnak használati meleg vizet?
- Biztonságosak a hőszivattyúk?
- Hogyan válasszam ki a megfelelő fűtési vagy hűtési megoldást?
- Mennyibe kerül egy hőszivattyú működtetése?
- Hogyan működik a hőszivattyú fűtéskor, hűtéskor?
- Mi az a DC inverteres hőszivattyú?
- Hogyan működnek a DC inverteres hőszivattyúk?
- Változtatható sebességű ventilátorok vs. változtatható sebességű kompresszorok
- Mik a DC inverteres hőszivattyúk előnyei?
- Mikor válasszak inverteres hőszivattyút?
A hőszivattyú olyan berendezés, amely fűtést, hűtést és meleg vizet biztosít lakossági, kereskedelmi és ipari felhasználásra.
A hőszivattyúk energiát vesznek fel a levegőből, a talajból és a vízből, és hővé vagy hideg levegővé alakítják.
A hőszivattyúk nagyon energiahatékonyak, és fenntartható módon az épületek fűtésére vagy hűtésére szolgálnak.
Hogyan működnek a hőszivattyúk
A hőszivattyú a környezeti levegő hőjét, vagy a talajban vagy vízben tárolt napenergiát veszi fel. Ezután a kompressziós ciklus ezt az alacsony bemeneti hőmérsékletet sokkal magasabbra emeli, hogy meleg vizet biztosítson otthona fűtéséhez.
Ehhez a folyamathoz villamos energiát használnak, a felhasznált mennyiség a bemeneti hőmérséklettől és a szükséges kimeneti előremenő hőmérséklettől függ. Minél közelebb van ez a két hőmérséklet, annál alacsonyabb a művelet végrehajtásához szükséges energia. Mivel a rendszer elektromos áramra támaszkodik, a felhasználás helyén nem bocsát ki szén-dioxidot.
A hő természetesen melegebb helyről hidegebbre áramlik. Ahhoz, hogy hidegebb kinti hőmérséklet esetén hőt biztosítsunk otthonunknak, szükségünk van arra, hogy a hő a másik irányba áramoljon – hidegebbről melegebbre.
Minden hőszivattyúban van egy „hűtőközeg” a rendszerben, gáz formájában. Amikor a gáz nyomása nő, a hőmérséklet növekszik. A nyomás és a hőmérséklet közötti kapcsolat kulcsfontosságú a hőszivattyúk működésében.
A levegőből, talajból vagy vízből származó hőenergiát egy hőcserélőn vezetik át. Ezt a hőszivattyúban lévő hűtőgáz elnyeli, megemelve a hőmérsékletet. A hűtőközeg ezután egy kompresszorba kerül, ahol nyomást gyakorolnak a magasabb hőmérséklet létrehozására. Innen átmegy egy hőcserélőbe, ahol az energiát az ingatlanon belüli primer vízáramba továbbítják – meleg vizet szállítva a lakásba.
Gázbojler cserét tervezek. Megbízhatóak a hőszivattyúk?
A hőszivattyúk nagyon megbízhatóak. Ráadásul a Nemzetközi Energiaügynökség szerint három-ötször hatékonyabbak, mint a gázkazánok. Európában jelenleg körülbelül 20 millió hőszivattyút használnak, és továbbiakat szerelnek be, hogy 2050-re elérjék a szén-dioxid-semlegességet.
A legkisebb egységektől a nagy ipari létesítményekig a hőszivattyúk hűtőközeg-cikluson keresztül működnek , amely lehetővé teszi a levegőből, vízből és talajból származó energia felfogását és átvitelét fűtés, hűtés és melegvíz biztosítására. Ciklikus jellege miatt ez a folyamat újra és újra megismételhető .
Ez nem új felfedezés – a hőszivattyúk működésének alapelve az 1850-es évekig nyúlik vissza. A hőszivattyúk különféle formái évtizedek óta működnek.
Működnek a hőszivattyúk, ha kint fagy van?
A hőszivattyúk jóval nulla alatti hőmérsékleten is tökéletesen működnek. Még ha a külső levegőt vagy vizet „hidegnek” érezzük is, akkor is hatalmas mennyiségű hasznos energiát tartalmaz.
Egy közelmúltban készült tanulmány megállapította, hogy a hőszivattyúk sikeresen telepíthetők azokban az országokban, ahol a minimális hőmérséklet -10°C felett van, ideértve az összes európai országot.
A levegős hőszivattyúk a levegőben lévő energiát kívülről befelé mozgatják, így még akkor is melegen tartják a házat, ha a szabadban fagy. A nyár folyamán meleg levegőt mozgatnak belülről kifelé, hogy lehűtsék a házat.
Másrészt a talajhőszivattyúk hőt szállítanak otthona és a külső talaj között. A levegővel ellentétben a talaj hőmérséklete egész évben állandó marad.
Valójában Európa leghidegebb részein is széles körben használják a hőszivattyúkat, amelyek Norvégiában az épületek teljes fűtési igényének 60%-át, Finnországban és Svédországban pedig több mint 40%-át elégítik ki.
A három skandináv országban az egy főre jutó hőszivattyúk száma is a legtöbb a világon.
A hőszivattyúk hűtést is biztosítanak?
Igen ők csinálják! A nevük ellenére a hőszivattyúk hűteni is tudnak. Tekintsd ezt fordított folyamatnak: a hideg évszakban a hőszivattyúk felszívják a hőt a hideg külső levegőből, és átadják azt belülre. A forró évszakban kibocsátják a meleg beltéri levegőből felszívott hőt, lehűtik otthonát vagy épületét. Ugyanez az elv vonatkozik a hűtőszekrényekre is, amelyek ugyanúgy működnek, mint a hőszivattyú, hogy hűvösen tartják az ételt.
Mindez rendkívül kényelmessé teszi a hőszivattyúkat – az otthoni és üzlettulajdonosoknak nem kell külön fűtési és hűtési berendezést telepíteniük. Ezzel nem csak időt, energiát és pénzt takarít meg, hanem kevesebb helyet is foglal.
Lakásban lakom, beszerelhetek még hőszivattyút?
Bármilyen lakástípus, beleértve a sokemeletes épületeket is, alkalmas hőszivattyúk beépítésére, amint azt ez az Egyesült Királyságbeli tanulmány is mutatja.
Az EHPA Európa-szerte gyűjtött példákat olyan panelházakra vagy többlakásos épületekre, amelyek hőszivattyút használnak. Olvassa el a teljes jelentést.
Felújítási és/vagy szerelési munkákat kell végeznem, mielőtt hőszivattyút telepítek az épületembe?
Ez számos tényezőtől függ, beleértve az épület energiahatékonyságát vagy a beszerelni kívánt hőszivattyú típusát és méretét .
Ha gondoskodik arról, hogy otthona jól szigetelve legyen, és hogy ne legyen szivárgás, jó módszer a fűtési rendszer általános hatékonyságának javítására és a számlák megtakarítására.
Általánosságban elmondható, hogy a hőszivattyút csatlakoztatni kell otthona elektromos rendszeréhez az áramellátáshoz. Ha szükséges, a légcsatorna rendszerhez is csatlakoztatják a meleg vagy hideg levegő elosztására.
Az is fontos, hogy otthonának megfelelő méretű hőszivattyút válasszunk, hogy az optimális hatásfokkal működjön . Speciális mérnökök és technikusok segítenek megtalálni a legjobb megoldást az Ön igényeinek és épülettípusának megfelelően.
Telepíthetők-e hőszivattyúk történelmi jelentőségű épületekbe?
A hőszivattyúk bármilyen típusú épületbe alkalmasak, ha a meglévő fűtési vagy hűtési rendszer kompatibilis velük.
Az, hogy engedélyezik-e vagy sem, a műemlék épületekre és a történelmi vagy kulturális jelentőségű épületekre – vizuálisan vagy szerkezetileg – alkalmazott szabályoktól függ.
Nyilvánvaló, hogy a hőszivattyú beszerelésének mindig egy jól átgondolt folyamat része kell, hogy legyen, a helyi szabályok és irányelvek szerint.
Bárhol használják is őket, a hőszivattyúk számos előnnyel járhatnak a költségmegtakarítás és a nagyobb energiahatékonyság terén. Ez környezetbarátabbá teszi azokat az épületeket, amelyeket történelmi és kulturális okokból konzerválni kell.
Padlófűtést kell beépíteni, hogy hőszivattyúm legyen?
Nem, nem feltétlenül. A hőszivattyúk működhetnek padlófűtési rendszereken, de működhetnek bármilyen méretű radiátorral és konvektorral is.
A hőszivattyú beltéri részének zajszintje általában 18 és 30 decibel között van – körülbelül akkora, amikor valaki suttog.
A legtöbb hőszivattyús kültéri egység hangereje körülbelül 60 decibel, ami mérsékelt esőnek vagy normál beszélgetésnek felel meg.
A hőszivattyúk rendszeres karbantartást igényelnek?
Csakúgy, mint minden készülék, a szivattyúk is igényelnek rutinszerű karbantartást. Hogy erre milyen gyakran van szükség, az a felszerelt hőszivattyú típusától és elhelyezkedésétől függ.
Kérjen tanácsot a hőszivattyú gyártójától vagy eladójától, és mindig forduljon szakképzett technikushoz vagy szerelőhöz segítségért.
Növekszik az energiaszámlám, ha hőszivattyút szerelek be?
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) szerint azok a háztartások, amelyek gázkazánról hőszivattyúra váltanak, jelentősen megtakarítják az energiaszámláikat, és nől átlagos éves megtakarítás.
Ennek az az oka, hogy a hőszivattyúk rendkívül energiatakarékosak.
Segít-e a hőszivattyú csökkenteni otthonom szénlábnyomát?
A hőszivattyúk kulcsfontosságúak az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésében és az energiahatékonyság javításában. 2020-ban a fosszilis tüzelőanyagok fedezték az épületek globális hőigényének több mint 60%-át, ami a globális CO2-kibocsátás 10%-át tette ki.
Európában 2022 végére az összes csatlakoztatott hőszivattyú több mint 54 millió tonna CO2-t került ki – ez körülbelül Görögországéves kibocsátása. A Nemzetközi Energia Ügynökség szerint, ahogy egyre több országban semmisítik meg a fosszilis tüzelésű fűtőberendezéseket, a tiszta és megújuló forrásokból származó energiával működő hőszivattyúk 2030-ig legalább 500 millió tonnával csökkenthetik a szén-dioxid-kibocsátást.
Ez a levegőminőség javítása és a globális felmelegedés lassítása mellett a gázellátás költségeinek és biztonságának kérdését is megoldaná.
Használhatók-e hőszivattyúk ipari és gyártási folyamatokban?
Az iparban a hő az energiafelhasználás több mint 60%-át teszi ki. Az ipari hőszivattyúk képesek megújuló energiát előállítani és hulladékhőt visszanyerni, hozzájárulva ezzel az EU éghajlati és energiaügyi céljaihoz.
Jelenleg az ipari folyamatok 37%-a használ hőt 200°C alatti hőmérsékleten, alkalmas hőszivattyúkhoz. Egyre több európai vállalkozás, veszi igénybe a hőszivattyúkat, hogy csökkentsék szénlábnyomukat az EU-irányelvek szerint, miközben hatékonyan fogyasztanak energiát termékeik előállításához.
Sok esetben már valósággá vált a gáz helyett villamos energiával működő gyártás, különösen a papír-, a vegyipar és az élelmiszeriparban. A Mars Wri gley Confectionery , a világ vezető csokoládégyártója hőszivattyúkat használ holland Veghel gyárában, így energiát takarít meg és csökkenti a károsanyag-kibocsátást a hírhedt cukorkák és csokoládé táblák elkészítéséhez.
Mennyi hőszivattyú van ma Európában?
Európában körülbelül 20 millió hőszivattyút telepítettek eddig. A hőszivattyúk értékesítése évről évre folyamatosan növekszik. 2022-ben az eladások csaknem 39%-kal (+3 millió telepített egység) nőttek 2021-hez képest.
A fosszilis tüzelőanyaggal történő fűtés támogatásának visszaszorítása, egyértelmű tájékoztatás a tiszta energiatechnológiák előnyeiről a fogyasztók számára.
A hőszivattyúk hatékonyan használhatók az épület fűtési, hűtési és melegvízigényének 100%-os biztosítására.
A legkisebb, közel nulla kibocsátású otthonokat tápláló egységektől a nagy ipari létesítményekig a hőszivattyúk alkalmasak új és felújított épületekben, valamint ipari alkalmazásokban és távfűtési rendszerekben.
Hogyan határozható meg a hőszivattyú megtérülési ideje?
Általánosságban – 2200 köbméteres éves gázfogyasztást feltételezve – egy levegő-levegő hőszivattyú telepítése egy olyan lakásba vagy családi házba, amelyben eddig gázzal fűtöttek, akár négy év alatt megtérülhet.
Mennyire hatékonyak a hőszivattyúk?
A hőszivattyúk hatékonyabbak, mint a többi fűtési rendszer, és kis mennyiségű villamos energiát használnak fel, hogy nagyobb mennyiségű hőt állítsanak elő otthonában. A fűtési rendszerek hatékonyságát a teljesítménytényezővel (CoP) mérik. Például, ha egy hőszivattyú CoP értéke 3,0, akkor 3 kWh hőteljesítményt ad le minden kWh egységnyi felhasznált villamos energia után.
Például egy 12 kilowattos (kW) hőszivattyú: a hőszivattyú elektromos terhelése 3 kW, így 12 kW hőteljesítményt termel, a fennmaradó 9 kW-ot pedig a környezetből vonják le. A CoP kiszámításához el kell osztani a hőteljesítményt az elektromos bemenettel, ami ebben a példában 4,0 CoP-t eredményez.
A hőszivattyúk biztosíthatnak használati meleg vizet?
Igen! Egy szabványos hőszivattyúhoz tároló szükséges a melegvíz tárolására. A henger lehetővé teszi a hőszivattyú számára, hogy fokozatosan felmelegítse a vizet, és a szükséges pillanatig tárolja.
A hőszivattyúk gyakran nem emlegetett előnye az a tény, hogy nincs égés a házában. A legtöbb modern kazán hihetetlenül biztonságos.További előny a helyi levegő minőségének javulása, mivel nem keletkezik hőszivattyúval helyben szén-, nitrogén- és kén-oxid kibocsátás, míg ezek a gázok mind a hagyományos tüzelésű kazánok termékei.
Hogyan válasszam ki a megfelelő fűtési vagy hűtési megoldást?
Energiamegtakarítás: Az inverteres hőszivattyúk alacsonyabb fordulatszámon működnek hosszabb ideig, csökkentve az energiafogyasztást az egysebességes rendszerekhez képest, amelyek gyakran kapcsolnak be és ki.
Kényelem: Az állandó hőmérséklet fenntartásával az inverteres hőszivattyúk kiküszöbölik a meleg és hideg pontokat, kényelmesebb beltéri környezetet teremtve.
Páratartalom szabályozás: A változtatható sebességű rendszerek tovább működnek, jobban szabályozzák a páratartalom szintjét, és fokozzák a kényelmet a melegebb hónapokban.
Jobb levegőminőség: A folyamatos működés biztosítja a tiszta levegő folyamatos ellátását, mivel a légszűrők hatékonyabban működnek.
Lap tetejére